A Disznókő a legkiválóbb Tokaj-hegyaljai birtokok egyike, idestova 2 évtizede alkotnak és gyarapodnak. Az elsők között Tokajba települő külföldi beruházások egyik volt ez a pince,aminek tulajdonosa (AXA-Millésimes) számos más francia és portugál pincészet birtokosa is. A növekvő számú kis családi pincészetek mellett talán kissé kikerült a reflektorfényből, de nyugodtan ki lehet jelenteni, hogy exportja és ismertsége alapján még ma is az egyik leg(el)ismertebb tokaji pincészet külföldön. Emellett elévülhetetlen érdemeket szerzett a 90-es években lezajlott aszú reformok terén. Az idei Vincére ők hozták - legalábbis számomra - a legnagyszerűbb borsort.
Száraz Furmint 2011. Kellemes, könnyed kis furmint. Hasonló stílust képvisel, mint a Royal Furmint, illatjegyei erősen gyümölcsösek, friss és üde. Almás és citrusos ízek határozzák meg az ízvilágát. Stabil 5 pont (86).
Száraz Szamorodni 2003. Érdekes. A száraz szamorodni az utóbbi időben csak keresi a helyét a borvilágban. Még arról is megoszlanak a vélemények, hogy érdemes-e tovább bonyolítani az amúgy sem egyszerű tokaji kínálatot ezzel a megosztó műfajjal. Annyira egyedi és szokatlan karakter, hogy nem könnyű elsőre értelmezni. Nem szokott előfordulni velem, hogy még azt sem tudom eldönteni, szeretem-e vagy sem, de egy újra kóstolásra mindenképpen esélyt fogok neki adni. Húsleveshez ajánlják, esetleg aperitifként. Fanyar-keserű, diós íze van, egy leheletnyi mazsolás fűszerezéssel. Lecsengése hosszú és telt. Ezt a tételt nem pontozom most.
Késői Szüret Furmint 2009. Mazsolás, aszalt-kajszis, majdnem szamorodnis jelleg. Nem véletlenül, hiszen 9 hónapot töltött fa hordóban, palackozás előtt. Legjobban a Bodrog-borműhely Meséséhez tudnám hasonlítani, ugyanis nem a cukor dominál benne, hanem a gyümölcsös elegancia. Nagyon élvezetes bor, erős 6 pont (88).
5 puttonyos Aszú 2007. Fiatalos, arany színnel nyit. Friss kajszi és hárs illat. Szájban telt, de gyümölcsös és aszúhoz mérten nem túl édes hatású. Szuperül fogyasztható, élénk és izgalmas. A savszerkezete kiváló, így nagy cukor tartalom (150g) nem települ rá a kortyra. Az aszú tészta 75% Furmintot és 25% Zétát tartalmaz. Ez eléri nálam a 8 pontot (93).
5 puttonyos Aszú 2002. Csillogó, közepes intenzitású, aranysárga színnel nyit. Határozottan botritiszes illat. Mézesebb, aszalt kajszisabb, kicsit cseresebb és dohányosabb az íze, mint az előzőnek. Arányos és komplex, a lecsengése hosszú és összetett, de nem olyan tiszta, mint a másik két aszúnak. Más kontextusban elérhette volna a 8 pontos szintet, de az 1999-es 6 puttonyos felülírta az elképzeléseket, így ez most 7 Pont (92).
6 puttonyos Aszú 1999. Nálam a nap győztese. Az 1999-es évjárat egész Tokaj-hegyalján kiemelkedő volt, ezt jól mutatja ez a tétel is. Minden szempontból kimagasló bor. Színe mélysötét arany, szélen borostyánba hajló. Szájban arányos és rendkívüli módon sokrétű. Remekül fogyasztható, ugyanakkor lehet szálazgatni, felfedezni a részleteit. Aromakészletében a kajszi mellett számtalan más komponens is fellelhető a szilvától kezdve a mangón át a citrusokig. Emellett virágok fűszerezik minden mennyiségben. Nagyon telt, hatalmas beltartalma van, mégis eszeveszetten csúszik. Nagyon krémes, de egy pillanatra sem nehézkes vagy otromba. A nemzetközi klasszis minősítés nem lehet kérdés, nálam a 8-9 pont határán van. Most 8 pontot adok (95), de lehet hogy alulértékeltem még ezzel is.
Sárga Borház Aszúeszencia 2007. Nagyon mély, sötét borostyán szín. Szuperfinoman sűrített gyümölcs íz. Mintha nagy nyomással összepréselt aszú lenne, mégis természetesnek hat, a hihetetlen cukor mellett is arányos, mézes sűrűséggel és barackos aromákkal. Annyira egyedi és élvezetes, hogy feltétlenül ajánlanám bárkinek, még olyanoknak is, akik nem szeretik az édes borokat. 8 pont (94).